SIKÇA SORULAN SORULAR

NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

Çalışma Birimlerimizi ziyaret ederek aşağıdaki 3 işlemi gerçekleştiriyorsunuz :

1.SPORCU KAYIT VE BİLGİ FORMU muzu dolduruyor ve 1 ad. resim ekliyorsunuz
2.ÖDEME İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. Ödeme İşlemleri 3 şekilde yapılıyor. Sezonluk peşin / 9 takside kadar kredi kartıyla / Mail Order Formu ile (aylık çekim yapılıyor)
3.İki hafta içinde Aile Doktorunuzdan “Uni Akademi / Unibasket Kulübünde spor yapmasında sakınca yoktur” yazılı doktor imza ve kaşeli sağlık raporu getiriyorsunuz.

Bu 3 işlemin gerçekleştirilmesinden sonra KESİN KAYIT İŞLEMİ gerçekleşmiş oluyor. Sporcumuz kulübümüzde çalışmalara başlayabiliyor.

ÇALIŞMALARINIZI HANGİ BÖLGELERDE SÜRDÜRÜYORSUNUZ?

Üç çalışma birimimiz bulunuyor ;
1.Çekmeköy İlçesi Taşdelen Beldesi Ali Kuşçu İlkokulu Spor Salonu – Çekmeköy/İstanbul
2.TED Rönesans Koleji Tesisleri – Küçükyalı / İstanbul
3.Suzan Ahmet Yalkın Ortaokulu Spor Salonu – Küçükyalı / İstanbul

BASKETBOL SPORU ÇOCUKLARIMIZA NELER KAZANDIRIYOR ?

Basketbol sporu takım spor olması açısından birçok spor dalına göre çok değerli kazanımlar sağlamaktadır. Sporcu kişilik, takım ruhu, dostluk, kardeşlik, paylaşma, yardımlaşma, birlikte kazanma veya kaybetme, sevinç ve üzüntünün paylaşımı, zorluklarla başa çıkabilme, geri adım atmama, kendine güven, sorumluluk alabilme, kötü alışkanlıklardan uzak kalma, nitelikli arkadaşlara sahip olma, görev adamlığı, liderlik, zaman yönetimi, iletişim becerisi, öngörü vb. faydalar başta olmak üzere çok sayıda fiziksel, ruhsal, zihinsel, duygusal ve sosyal faydalar ve kazanımlar söz konusudur.

Ayrıca basketbol sanıldığı gibi salon sporu / yumuşak, narin bir spor değildir. Aksine üst düzeyde güç, kuvvet, atletik yapı, çeviklik, çabukluk gerektiren sert ve sıkı bir oyundur. Bu özellikleri gerektiren ve kazandıran bir spor dalıdır. Çocukların okul ve özel yaşamlarına büyük destek sağlayan, özellikle sınav ve ergenlik dönemlerinin kolay atlatılmasını sağlayan bir spor faaliyetidir. Spor adamı olarak daha genel biçimde ifade etmemiz gerekirse , SPORSUZ BİR ÇOCUK VE GENÇ
düşünemiyoruz.

UNIBASKET TBF (TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU) ONAYLI BİR BASKETBOL OKULU MUDUR?

Evet. Basketbol Okullarımız TBF Akreditasyon Programı çerçevesinde Onaylı basketbol okullarıdır ve TBF Basketbol Okulları Denetleme Değerlendirme Yönergesi standartlarında faaliyetini sürdüren basketbol okullarıdır. TBF Eğitim Kurulu Eğitim Programı uygulanmaktadır.

ÇOCUĞUMUZU BASKETBOL SPORUNA KAÇ YAŞINDA VE HANGİ KOŞULLARDA BAŞLATABİLİRİZ ?

Çocuğunuz için bize başvurduğunuzda, öncelikle çocuğunuza uygulanan çeşitli çalışmalarla onun basketbol sporuna başlayabilecek durumda olup olmadığını koç ağabeylerimizle belirliyoruz. Çocuklarımız basketbola 7-8 yaşında başlayabiliyorlar, ancak fiziksel, duygusal, grup çalışması için uygunluk, dikkat, konsantrasyon vb. hususlarda durumu uygunsa başlatabiliyoruz, değilse 4 ıldır uyguladığımız, “Jimnastik + Basketbol” Programımız çerçevesinde bir süre (3-6- 8 ay gibi) jimnastik okulumuzda sporcumuzu hazırlayarak basketbola geçişini sağlıyoruz. Minik yaş gruplarımıza MİNİ BASKET EĞİTİM PROGRAMI uygulanıyor. (Alçak pota, küçük top ve özel program, özel kurallar, özel koç ağabeyler vb.) Bu konuda özellikle genç anne-babalarımız çok aceleci davranıyorlar (2012 – 2013 – 2014 doğumlu çocuklarını basketbol okullarına getiriyorlar) TBF onaylı olmayan ve ticari düşünceyle hareket eden bazı basketbol okulları bu yaşta çocukları kabul edebiliyorlar. Bu konuda dikkatli olunmasını öneriyoruz. Aceleci davranılan ve genel durumu uygun olmamasına karşın basketbola erken başlatılan çocuklarımız zarar görüyor ve basketboldan (spordan) soğuyorlar, çeşitli endişelerle katılmaktan vazgeçebiliyorlar. Minik yaşlar için jimnastik sporunu ısrarla öneriyoruz. Jimnastik basketbol ve diğer sporlara çok değerli bir altyapı ve hazırlık sürece sağlıyor. 4 yıldır uyguladığımız “Jimnastik + Basketbol” çalışmamız çok sayıda velimiz tarafından takdir gördü ve hedeflediğimiz sonuçlara erişildi. “Bir süre jimnastik ve sonra basketbol” izleyen bir süreç için “1 gün jimnastik + 1 gün basketbol” daha sonra basketbola geçiş gibi verimli ve faydalı çözümlerimiz bulunuyor.

ÇOCUĞUM NE KADAR SÜREDE LİSANSLI TAKIM OYUNCUSU KONUMUNA GELEBİLİYOR ?

Takdir edersiniz ki yaşamımızdaki bir çok konuda olduğu gibi sporda, çeşitli dallarda da çocukların belirli düzeylere eriştirilebilmesi büyük emek, sabır ve zaman gerektirmektedir ve her kulübe, antrenöre, çocuğa ve aileye göre değişiklikler göstermektedir. Çok genel olarak, eski yıllara oranla daha kısa sürede belirli oyun bilgi, beceri aşamalarına erişebilen Z KUŞAĞI çocuklarımız, onaylı ve verimli çalışan kulüp / basketbol okulu yapısı içerisinde 3 – 5 yıllık bir eğitimle MİNİK TAKIM OYUNCUSU konumuna gelmektedirler. Bazı sporcularımız için bu süre daha da kısa olmaktadır. Ancak bu konuda, süreden daha önemli olan husus, çocuklara başlangıç gününden itibaren doğru ortamlarda, doğru eğitmenlerce, doğru, verimli ve başarılı bir eğitim programı uygulanmasıdır. Ailelerimizin, çocuklarının (en az okul kadar önemli olan) spor yaşamlarına destek olmaları büyük önem arzetmektedir (devamlılığın sağlanması , yüreklendirme, olumlu yaklaşımlar, sporcunun gelişmesinin takibi, kulüp ile yakın iletişim vb.)

KULÜBÜNÜZDE ÇOCUĞUMU, BASKETBOL OKULU EĞİTİMİ SONRASINDA NELER BEKLİYOR ?

3 – 4 – 5 yıllık titiz bir eğitim süreci sonrasında MİNİK TAKIM OYUNCUSU konumuna getirdiğimiz çocuklarımız, kulüp takımlarımızda yerlerini alıyor ve “daha fazla gün çalışma (haftada 3 – 4 antrenman) daha ileri düzeyde eğitim, daha sıkı antrenmanlar, resmi ve özel maçlar” dan oluşan yoğun bir çalışma temposuna / ortamına giriyorlar. Onlar artık kendilerine çok güzel bir yol çizilen “SPORCU” bireylerdir. Hayatlarında yalnızca, OKUL + BASKETBOL (+ SANAT VE SOSYAL) FAALİYETLERİ olacaktır. Çok ideal bir YAŞAM DÜZENİ ne adım atmışlardır. Bu yaşam biçimi onları düzenli, disiplinli ve başarılı bir hayata hazırlayacaktır. Kulübümüzün 20 yıllık bilgi ve deneyimine çerçevesinde, olumlu ve olumsuz birçok faktör etkisiyle, herbir çocuk ve gencimizin basketbollarını mümkün olan en ileri seviyeye kadar götürebilmeleri kulübümüz / ekibimizce sağlanacaktır. Daha ileriki yıllar kulüp yönetimimiz ve ailemezin değerlendirme, gönül ve işbirliği ile süreç içerisinde değerlendirilerek, sporcumuzun iyilik ve güzelliğine olabilecek en uygun hedeflere varılması sağlanacaktır. Basketbol Okulu seviyesinin hemen sonrasında (kulüp aday oyuncu aşamasında) sporcularımızın ; basketbol maç konseptine yönelik çalışmalarla ve kardeş kulüplerle hazırlık maçları alınarak, basketbolda bir üst basamağa geçişleri sağlanmakta, daha ilerleyen süreçlerde ise TBF liglerine ve (kulübümüzce uygulanan) UAL Ligi mize takımlarıyla birlikte katılmaları sağlanarak, hızla gelişimleri gelişimleri sağlanmaktadır. Kulübümüz uzun yıllardır, her yıl TBF Liglerine AA ve A kategorilerinde katılmakta ve başarılı sonuçlar almaktadır. Bu yıl U15 (2003) Takımımız büyük kulüplerin yeraldığı AA Ligi’ nde başarıyla mücadele etmektedir. 3 Milli oyuncu ve 10 civarında büyük kulüplerde oynayan sporcu yetiştirmiş bir kulüp olarak, daha ileri hedeflere ilerleyen sporcularımıza, aileleriyle birlikte doğru yolun çizilmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılmakta ve çabalar harcanmaktadır.

CİDDİ HEDEFLERİ OLAN SPORCULARINIZA BİR SEZONDA HANGİ PROGRAMLARI SUNUYORSUNUZ ?

Basketbol Kulüp faaliyetlerimiz çerçevesinde, yaz döneminde oluşturduğumuz takımlarımızla bir sezonda aşağıdaki programları sunuyoruz. Her yıl bazı yaş gruplarımızda 2’ şer takım oluşmaktadır ve 2 takımla liglere katılmaktayız. Aşağıdaki programlarımızın tarihleri Anasayfa’ daki ÇALIŞMA TAKVİMİ Bölümünde yeralmaktadır. 01 Eylül – 15 Haziran tarihleri arasında 40 haftalık kış dönemi antrenman programı (Haftada 4 -5 antr.) Kış dönemi boyunca TBF Ligleri’ ne katılmaktayız (bir sezonda 15 civarında maç oynanıyor) Kulübümüzün düzenlediği UAL – Uni Altyapı Ligi’ mizde mücadele etmektedirler. İyi takımları olan kardeş kulüplerle ihtiyaçlarımız çerçevesinde özel hazırlık maçları oynanmaktadır. Sömestr tatilinde rutin antrenman programının yanısıra “her yıl farklı bir tema / isimle” yoğunlaştırılmış özel programlar uygulanmaktadır (Bu yılki programın adı “POTAYA HÜCUM” du ve hücum konseptli çalışmalar ve şut çalışmaları yapıldı). Haziran ayı sonunda 1 haftalık Yatılı Yaz Basketbol Kampı düzenliyoruz. Yaz Döneminde 4 haftalık yoğun antrenman programı (bu program sonunda takımlar belirleniyor) Bu program yeni sezona hazırlık niteliği taşıyor ve takımlarımızın bu programa eksiksiz katılmaları zorunluluk arz ediyor. Basketbolunu daha hızlı geliştirmek isteyen veya basketbola (sınav vb nedenlerle) ara vermiş sporcularımızın takımlara çabuk adapte olmalarını sağlamak üzere, BİREYSEL ANTRENMAN PROGRAMI uyguluyoruz. (İsteğe bağlı olarak katılınan bir program)

Phone: 0532 424 33 55
Fax:
34854 Maltepe / İstanbul
Aydınevler Mahallesi, Siteler Yolu No: 13