Derya Erçevik

BİYOGRAFİ

E-mail: derya.ercevik@unibasket.com
Telefon: 0 532 424 33 55

  • Kurucu / Başkan / Ligler Direktörü / Kamplar Direktörü
  • Uni Akademi Haftasonu Spor, Sanat, İnovasyon Merkezi Yönetmeni / TED Rönesans Koleji Tesisleri
  • Basketbol Okulları Denetleme Değerlendirme Kurulu Üyesi, Türkiye Basketbol Federasyonu

1957 Yılında İstanbul’da doğdu. Fenerbahçe Spor Kulübü Altyapısında basketbola başladı. 16 yıllık aktif sporculuk yaşamı boyunca sırasıyla ; Fenerbahçe, Denizgücü, Ordu Milli Takımı, NATO-Brüksel Basketbol Takımı, Brüksel Üniversitesi Basketbol Kulüplerinde oynadı. Bu sürenin son 5 yılında antrenör-oyuncu olarak yeraldı. Koç Topluluğu Firması Migros Spor Kulübü’ nün kuruluşuna öncülük etti, ilk antrenörü ve yöneticisi oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli askeri personel olan Derya ERÇEVİK ; 1985 – 88 yılları arasında 3 yıl süreyle Türk Askeri Temsil Heyeti – NATO Karargahı Brüksel-BELÇİKA’da “İdari Ataşe ve Türk Temsil Heyeti Üyesi” olarak görev yaptı ve ülkemizi temsil etti. Bu görev öncesinde ve süresince Dışişleri, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları’nın düzenlediği çok sayıda kurs ve eğitimlere ve NATO bünyesinde verilen “NATO Politikaları”, “Uluslararası İlişkiler”, “Uluslararası Güvenlik”, “Evrensel İnsan Hakları”, “Ege Sorunları” konularında eğitim ve çalışmalara katıldı.

Yurtdışındaki diplomatik görevi süresince 16 NATO Ülkesinin katıldığı çok sayıda üst düzeyli toplantı, konferans, seminer, kültür-sanat ve ülke tanıtım etkinlikleri ile spor organizasyonlarında düzenleyici ve yönetici olarak görev üstlendi. 1988 yılında son bulan aktif sporculuk yaşamı sonrasında çeşitli yurtiçi ve yurtdışı spor ve kamp organizasyonlarında “yönetici” olarak görev aldı. Uluslararası Kamp Direktörüdür.

Mayıs 1996’da (Türk Deniz Kuvvetleri’ nden emekli olarak) Uluslararası Gençlik Kamplarında “Kamp Direktörü” olarak göreve başladı ve ülkemizde yeni bir sektör olan “Gençlik Kampları” konusunda uluslararası iletişim ile çalışmalarda bulundu. Son 20 yıllık süreçte yurtdışında ve yurtiçinde 61 gençlik kampı uyguladı ve “Kamp Direktörü” olarak bu kampları yönetti.

Gençlik Kampları konusunda dünyanın lider kuruluşu ACA – American Camping Association ve ICF – İnternational Camping Fellowship kuruluşlarının üyeliğinde bulundu.

Haziran 1998’de Türk Basketbol Altyapı Sektörü’ nün az sayıdaki istikrarlı ve düzeyli kulüplerinden biri olan “UNIBASKET SPOR KULÜBÜ VE BASKETBOL OKULU” nu kurdu. (UNIBASET Spor Kulübü ; 2002 ve 2003 sezonlarında Genç Takım kategorisinde Seri A’ da Efes Pilsen, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük kulüp takımlarıyla mücadele etti. 2002 sezonunda UNIBASKET A Takımı Bölgesel Lig’ de Marmara Bölge 2. Liği derecesi elde etti. Bu takımın 6 oyuncusu Edirne Olin Takımı nı Türkiye Basketbol 2. Ligi’ nden, 1. Ligi’ ne çıkardı.

İlerleyen yıllarda UNIBASKET Genç, Yıldız, Küçük, Minik Takımları çok sayıda şampiyonluk ve 2. Lik, 3. Üncülük dereceleri elde etti. Üç Milli sporcu yetiştirildi. (Sosyal Proje olarak ; UNIBASKET Spor Kulübü bünyesinde, 20 yılda 600 çocuk ve gencimize burslu olarak “Sporcu Kişilik ve Basketbol Eğitimi” verildi)

Unispor Akademi / Unibasket Spor Kulübü nce uygulanan Türkiye’ nin En Sevilen Ligi “UAL – Uni Altyapı Ligi” ne 35 kulüp / 90 Takım/ 1500 Sporcu / 3000 Veli-Seyirci katılmaktadır. UAL Ligi TED Rönesans Koleji Tesislerinde uygulanmaktadır.

Spor, İş ve Sanat Dünyası ile ilgili çeşitli konularda 150 toplantı, konferans, seminer, panele katıldı, bunların bir kısmında konuşmacı olarak yeraldı. Köln Spor Akademisi’ nin düzenlediği Hareket Tiyatrosu (Spor, Müzik, Tiyatro ve Hareket Sanatı)” eğitimlerine katıldı. Uluslararası Kamp Kongrelerine ve “Spor – Basketbol” Konulu Toplantı ve Seminerlere konuşmacı olarak davet edilmektedir. Türkiye Basketbol Federasyonu’ nun Bilgi Üniversitesi ne hazırlattığı “Türk Basketbol Hamlesi” isimli rapor / kitaba önemli katkı sundu.

Güzel Sanatların resim, müzik ve tiyatro dallarında çalışmalarda bulundu. Ülkemizi yurtiçi ve yurtdışında başarıyla temsil eden, İstanbul Türk Musikisi Topluluğu’ nda yönetici, korist ve solist olarak görev yaptı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Sigarayla Savaşanlar Vakfı ve TEMA Kuruluşları’nın üyesidir. Evli ve bir kız çocuğu babasıdır ve İngilizce bilmektedir.

HALEN YÜRÜTTÜĞÜ GÖREVLER

Unıspor Akademi / Unibasket SK Kurucu ve Başkanı

Haftasonu Spor Merkezi Direktörü / TED Rönesans Koleji

Türkiye Basketbol Federasyonu (Basketbol Okulları Değ.Denet.Kurulu Üyesi)

Türkiye Basketbol Kulüpleri Derneği Başkan Yardımcısı

Milli Eğitim Bakanlığı SPOR Çalışma Grupları, Basketbol Altapı Kulüpleri Temsilcisi Uluslararası Gençlik Kampları Direktörü

Phone: 0532 424 33 55
Fax:
34854 Maltepe / İstanbul
Aydınevler Mahallesi, Siteler Yolu No: 13